Kartka z kalendarza: 14.01.2004 – efektowny Śląsk ogrywa Albę w Hali Ludowej!

Dokładnie 14 lat temu – 14 stycznia 2004 roku – po świetnym i efektownym spotkaniu Śląsk Wrocław wygrał z Albą Berlin 92:80 w 9. kolejce fazy grupowej Euroligi! Do tryumfu „Wojskowych” najbardziej przyczynił się fenomenalny Lynn Greer, autor 26 punktów, 6 zbiórek i 9 asyst, z którym zabójcze dla rywali pick’n’rolle rozgrywał Ryan Randle (13 punktów, 6/6 z gry). Znakomicie wypadł też Tanel Tein – rzucając 21 punktów, Estończyk zaliczył swój najlepszy występ w rozgrywkach Euroligi 2003/2004. Nie do zatrzymania był również Adam Wójcik, zdobywca 19 „oczek” (3/4 z dystansu, 4/4 z linii). WKS trafiał ze skutecznością 63% z gry (33/52) i 75% za 2 pkt (27/36) oraz miał zdecydowanie więcej przechwytów niż Alba (14:7). Dzięki zwycięstwu z bilansem 5–4 utrzymał 5. miejsce w tabeli grupy C (premiowane awansem do fazy Top 16). Hej, Śląsk!

Inauguracyjne 2 punkty zdobyła Alba, lecz Śląsk odpowiedział jej serią 8:0, w której 4 „oczka” były zasługą Greera. Berliński zespół szybko odrobił stratę – po punktach Besta z dystansu i dwóch trafieniach Collinsa przegrywał 9:10. Za chwilę WKS znów odskoczył – „trójka” Greera, celny rzut Tomczyka z półdystansu i lay-up Teina pozwoliły „Wojskowym” prowadzić 17:11. Serię punktową zanotowała wtedy Alba – następne 2,5 minuty wygrała 8:3, dzięki czemu przegrywała tylko 19:20. Ostatnie słowo 1. kwarty należało do Lynna Greera. Rozgrywający Śląska dorzucił 3 punkty, po których zespół Mulego Katzurina wygrał 1. odsłonę 23:19. Jak dotąd WKS dyktował warunki gry.

Na początku 2. ćwiartki Dominik Tomczyk podwyższył wynik na 25:19, ale później Alba zdobyła 8 punktów z rzędu i wyszła na prowadzenie – 27:25. Tymczasem Śląsk błyskawicznie odzyskał inicjatywę i wykonał run 15:0, po którym było 40:27! Drużyny wciąż grały jednak falami, więc Alba wygrała kolejny fragment 11:2 i zbliżyła się do wrocławian na 38:42. Znakomitą końcówkę 1. połowy miał Tanel Tein – po asystach Greera najpierw trafił zza łuku, a potem wykończył kontrę lay-upem. Wynik przed przerwą na 49:40 ustalił Greer, wykorzystując 2 rzuty wolne.

Przez całą 3. kwartę trwała zacięta walka obu zespołów. Choć WKS zaczął tę partię od trafień Greera, Zielińskiego i Ignerskiego (55:44), to berlińczycy nie odpuścili. Po akcji „2 + 1” Stanojevicia oraz punktach Besta – wynikających z błędu „Ignera” – goście przegrywali zaledwie 49:55. Na 3 minuty przed końcem 3. odsłony Evans zmniejszył deficyt Alby do 3 „oczek” – 58:61. Za chwilę Śląsk odżył: „trójkę” dołożył Wójcik, a Greer – po rewelacyjnym dograniu od Roberta Kościuka – popisał się akcją „2 + 1” równo z syreną końcową! Przed decydującą kwartą „Trójkolorowi” prowadzili 72:65. Wydawało się jednak, że ciągle nie pokazali pełni swoich możliwości.

WKS zaliczył fantastyczny start 4. odsłony. Początkowe 3 minuty zakończył serią 10:2 – jej głównym autorem był Ryan Randle, który zdobył 8 punktów. Atomowy wsad Randle’a po pick’n’rollu z Greerem sprawił, że „Wojskowi” wygrywali 81:67! Gospodarze mieli zwycięstwo na wyciągnięcie ręki. Kiedy 3,5 minuty przed syreną końcową Wójcik trafił po indywidualnej akcji, przewaga wrocławian wynosiła 12 „oczek” (86:74). Ich sytuacja była komfortowa – nie śpieszyli się, grając w ataku, i nie podejmowali pochopnych decyzji w obronie. Minutę przed końcem Greer rzucił 2 punkty spod kosza – było 90:76. W wypełnionej po brzegi Hali Ludowej radość trwała w najlepsze – a ostatnie fragmenty meczu wrocławscy kibice jak zwykle obejrzeli na stojąco. Finalne punkty dla Śląska zdobył z kolei Tanel Tein, który trafił ekwilibrystyczny lay-up równo z końcem czasu na akcję. Zespół 17-krotnych Mistrzów Polski wygrał 92:80 i odniósł 5. zwycięstwo w trwającym sezonie Euroligi. Tym samym uciekł Olympiakosowi Pireus – utrzymał 5. miejsce w tabeli grupy C (bilans 5–4) i miał 1 porażkę mniej od Greków (4–5), którzy po fatalnym starcie rozgrywek (0–5) zanotowali jednak 4 zwycięstwa z rzędu i byli na fali wznoszącej.

Idea Śląsk Wrocław – Alba Berlin 92:80 (23:19, 26:21, 23:25, 20:15)

Punkty dla Śląska: Greer 26 (1), Tein 21 (2), Wójcik 19 (3), Randle 13, Zieliński 5, Tomczyk 4, Hyży 2, Ignerski 2, Mróz 0, Skibniewski 0, Kościuk 0.

Punkty dla Alby: Collins 28 (1), Best 20 (3), Stergiou 12, Stanojević 7, Evans 5 (1), Ozturk 3, Garris 3 (1), Szewczyk 2.

Poniżej archiwalna transmisja meczu z Polsatu Sport (pierwotnie z TV4) – komentują Adam Romański i Jarosław Zyskowski (były koszykarz Śląska):