Travis Trice wybrany MVP finałów PLK 2022!

Travis Trice – rozgrywający Śląska Wrocław – otrzymał nagrodę MVP finałów Energa Basket Ligi 2022. Lider drużyny Andreja Urlepa poprowadził WKS do zwycięstwa 4–1 w serii z Legią Warszawa i do 18. mistrzostwa Polski w historii klubu. W 5 meczach finałowych Trice notował śr. 20 pkt (43% z gry, 44% z dystansu, 84% z linii), 3 zb., 7 ast., 1,6 prz. oraz wymuszał śr. 7,6 faulu. Z kolei w 4. starciu z Legią – na 40 sek. przed końcem 4. kwarty – trafił „trójkę” z 9 metrów, ustalając wynik na 66:63 i dając Śląskowi prowadzenie 3–1 w finale. Tym samym Amerykanin dołożył tytuł MVP finałów do nagrody MVP rundy zasadniczej PLK, którą dostał w kwietniu.

Oto statystyki Travisa Trice’a z poszczególnych meczów finału:

Mecz #1 – 22 pkt (7/16 z gry, 1/4 za 3, 7/8 za 1), 5 ast., 2 prz., 10 wymuszonych fauli (eval 16).

Mecz #2 – 31 pkt (10/20 z gry, 4/7 za 3, 7/8 za 1), 3 zb., 8 ast., 10 wymuszonych fauli (eval 28).

Mecz #3 – 15 pkt (6/14 z gry, 1/4 za 3, 2/2 za 1), 2 zb., 7 ast., 3 prz. (eval 15).

Mecz #4 – 21 pkt (8/17 z gry, 4/7 za 3, 1/2 za 1), 9 zb., 8 ast., 1 prz., 1 bl. (eval 30).

Mecz #5 – 11 pkt (3/13 z gry, 1/3 za 3, 4/5 za 1), 1 zb., 7 ast., 2 prz., 11 wymuszonych fauli (eval 8).

W załączonym niżej materiale można zobaczyć moment przyznania Trice’owi nagrody MVP finałów oraz radość Travisa i drużyny WKS-u. Hej, Śląsk!

Materiał filmowy: Energa Basket Liga

WKS Śląsk Wrocław mistrzem Polski 2022!

Śląsk Wrocław zwyciężył Legię Warszawa 90:77, wygrał finał PLK 4–1 i po 20 latach przerwy został mistrzem Polski! Głównym autorem sukcesu Śląska był Travis Trice, który otrzymał tytuł MVP finałów – zaliczał w nich śr. 20 pkt (43% z gry, 44% za 3, 84% za 1), 3 zb., 7 ast., 1,6 prz. Ostatni bój o złoto stanowił prawdziwy roller coaster. WKS w 1. kwarcie pokonał Legionistów 27:11, ograniczając ich do skuteczności 3/12 z gry (25%) i wymuszając 7 strat. Tymczasem 2. odsłonę wrocławianie przegrali aż 6:27 i do przerwy Legia prowadziła 38:33. W 2. połowie Śląsk wrócił jednak na właściwe tory – wygrał ją 57:39 i przypieczętował 18. mistrzostwo kraju w historii klubu. Znakomicie spisał się Kerem Kanter, który zgromadził 26 pkt (z czego 21 po przerwie), 5 zb. oraz 4 ast. W zespole Andreja Urlepa dobrze wypadli także Aleksander Dziewa (16 pkt, 7/10 z gry) czy wspomniany Trice (11 pkt, 7 ast.).

Załączone wideo prezentuje wręczenie zawodnikom i trenerom WKS-u złotych medali oraz pucharu za mistrzostwo Energa Basket Ligi 2022. Sprawdźcie, jak cieszyli się „Trójkolorowi” tuż po sukcesie! Hej, Śląsk!

Aleksander Dziewa: Nikt w Polsce nie liczył, że zdobędziemy medal. Nieopisana radość

Aleksander Dziewa – tuż po zdobyciu przez „Wojskowych” brązu PLK – udzielił wywiadu reporterowi Polsatu Sport. Podkoszowy Śląska mocno przyczynił się do minimalnego zwycięstwa WKS-u nad Legią Warszawa (86:85 po dogrywce). W najważniejszym meczu sezonu Dziewa zanotował bowiem double-double złożone z 18 pkt i 13 zb. (aż 7 zb. w ataku). Po wywalczeniu medalu Olek nie krył wzruszenia: – Nieopisana radość. Podejrzewam, że przed sezonem nikt w Polsce nawet nie liczył na to, że tego dokonamy. Walka do ostatnich sekund, fenomenalny Stewart – coś nieprawdopodobnego – stwierdził reprezentant Polski, który w rozgrywkach 2020/2021 zaliczał śr. 13,6 pkt (55% z gry, 29% zza łuku, 70% z linii), 5,8 zb., 1,4 ast. i 1,1 bl.

Całą rozmowę z Aleksandrem Dziewą można obejrzeć w załączonym materiale:

Brąz Energa Basket Ligi dla Śląska Wrocław!

WKS Śląsk Wrocław zwyciężył po dogrywce Legię Warszawa 86:85, wygrał serię ze stołeczną drużyną 2:1 i sięgnął po brązowy medal PLK! Tryumf w rywalizacji o 3. miejsce zapewnił wrocławianom Elijah Stewart, który 0,9 sek. przed końcem zmagań trafił szaloną „trójkę” i ustalił wynik. W całym meczu „Stew” zdobył 10 pkt, a poza nim 2-cyfrowy dorobek strzelecki miało 4 podopiecznych Olivera Vidina: Olek Dziewa (double-double: 18 pkt oraz 13 zb.), Kyle Gibson (18; 5 ast., 2 prz.), Ben McCauley (16; 5 zb.) i Strahinja Jovanović (13; 6 ast.). Decydujący bój o brąz przyniósł wielkie emocje i był niezwykle wyrównany. Prowadzenie zmieniało się aż 15 razy, a remis widniał na tablicy 13-krotnie. Remisowe wyniki padły też w kilku statystykach drużynowych: w zbiórkach (38:38), asystach (17:17) i stratach (15:15). Ostatecznie to Śląsk przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Tym samym zdobył swój 15. brąz PLK w historii i stanął na podium ekstraklasy pierwszy raz od 2008 roku.

Załączony materiał przedstawia wręczenie koszykarzom i trenerom WKS-u brązowych medali i pucharu za zajęcie 3. miejsca w Energa Basket Lidze. Zobaczcie, jak cieszył się zespół 17-krotnych mistrzów Polski! Hej, Śląsk!

Rewanż na Mieście Szkła i 10. wygrana TBS Śląska w sezonie – relacja Sportgame

TBS Śląsk II pokonał Miasto Szkła Krosno 85:75 i odniósł swoje 10. zwycięstwo w tym sezonie. Dla WKS-u był to rewanż za doznaną 3 dni wcześniej porażkę w Krośnie (77:80). Podopiecznych Dušana Stojkova do tryumfu poprowadził Jan Wójcik, zaliczając double-double – 22 pkt i 10 zb. Duży wkład Janka w sukces „Trójkolorowych” potwierdza zresztą jego wskaźnik +/– (23) – najwyższy w zespole. Z dobrej strony pokazali się też Mateusz Szlachetka (16 pkt, 6 ast.), Aleksander Leńczuk (15 „oczek”) i Tomasz Żeleźniak (12 pkt, 7 zb., 4 ast.). Kluczową rolę odegrali rezerwowi Śląska – zdobyli ponad 2 razy więcej punktów niż rezerwy Miasta Szkła (48:22).

Mecz rozgrywany w Hali Kosynierka zrelacjonował serwis Sportgame. W załączonym materiale można posłuchać o tym, jak przebiegała rywalizacja, i zobaczyć sporo akcji obu drużyn z 2. połowy. W pomeczowym wywiadzie grę Śląska podsumował natomiast jego trener – Dušan Stojkov:

Aleksander Dziewa: Graliśmy w osłabieniu, więc dawaliśmy z siebie więcej – wywiad po meczu ze Stalą

– Zażarta walka do samego końca. Mecz skończył się jednym punktem różnicy, a wynik odzwierciedla jego przebieg. Graliśmy w osłabionym składzie, przez co dawaliśmy z siebie więcej, a po porażce z Treflem Sopot jeszcze bardziej chcieliśmy wygrać. Jesteśmy z siebie bardzo zadowoleni. […] Założenia były takie, że Sobin nie może grać z nami jeden na jeden. Był dobrze podwajany, ale wiadomo – to bardzo dobry zawodnik i ma czucie piłki, więc robił dobre podania. Ważne jednak, że go zatrzymaliśmy. […] Mieliśmy delikatne problemy z wyprowadzaniem piłki, chociaż nie możemy powiedzieć o braku koncentracji – były to niefartowne sytuacje. Udało nam się z tego wybrnąć, bo wszyscy dali z siebie wiele – „Gabi” dołożył trzy czy cztery „trójki”, wielka „trójka” Stewarta na koniec. […] Jestem dumny, że dostałem powołanie do reprezentacji, a mój dzisiejszy dobry występ na pewno zwiększy moją pewność siebie przed nowymi wyzwaniami.

Tak Aleksander Dziewa skomentował wygrany mecz Śląska ze Stalą (98:97) oraz powołanie do wąskiego składu reprezentacji Polski, które otrzymał od Mike’a Taylora na mecze z Hiszpanią i Rumunią (https://bit.ly/3qaafCO).

Cały pomeczowy wywiad z Dziewą – przeprowadzony przez Tomasza Jankowskiego z Polsatu Sport – można obejrzeć w poniższym materiale: