Śląsk Wrocław mistrzem Polski! Wyśniona „osiemnastka” w Hali Stulecia (galeria zdjęć)

Po 20 latach koszykarski Śląsk Wrocław odzyskał tytuł mistrza Polski! W 5. spotkaniu finału Energa Basket Ligi zespół Andreja Urlepa pokonał u siebie Legię Warszawa 90:77 i wygrał serię 4–1. Nagrodę dla MVP finałów zgarnął Travis Trice, który notował w nich śr. 20 pkt (43% z gry, 44% zza łuku, 84% z linii), 3 zb., 7 ast., 1,6 prz. oraz wymuszał śr. 7,6 faulu. Ostatni pojedynek o złoto WKS zaczął bardzo zmobilizowany – efektem była 1. kwarta wygrana przez wrocławian aż 27:11. Przez inauguracyjne 10 minut gospodarze m.in. zaliczyli serię 12:0, a także pozwolili rywalom trafić 3/12 rzutów z gry (25%) i wymusili 7 strat. Duża przewaga zupełnie wybiła jednak Śląsk z rytmu – 2. odsłonę przegrał on 6:27. Do przerwy prowadziła zatem Legia (38:33). W 2. połowie WKS nie pozostawił już wątpliwości, kto jest lepszy. Ostatnie 2 kwarty wygrał bowiem aż 57:39. Największa w tym zasługa Kerema Kantera, który 21 ze swoich 26 „oczek” zdobył po przewie (w całym spotkaniu miał też: 5 zb., 4 ast., eval 31). Poza nim w Śląsku świetnie zagrali Aleksander Dziewa (16 pkt, 7/10 z gry), Kodi Justice (14 pkt), T. Trice (11 pkt, 7 ast.) oraz Ivan Ramljak (7 pkt, 3/3 z gry, 7 zb.). WKS zdecydowanie wygrał punkty z pola 3 sek. (32:20), trafił 11 „trójek” przy skuteczności 50%, a do tego wymusił 19 strat Legionistów, dzięki czemu miał od nich ponad 2-krotnie więcej punktów po błędach rywala (26:12). Dla Śląska to 1. złoto PLK od 2002 roku, kiedy zespół również trenował Andrej Urlep, a jego podopiecznymi byli np. Andrzej Adamek czy Robert Skibniewski – obecni asystenci Słoweńca. Jednocześnie WKS zdobył 18. mistrzostwo kraju w swojej historii (absolutny rekord wśród polskich klubów). Hej, Śląsk!

WKS Śląsk Wrocław – Legia Warszawa 90:77 (27:11, 6:27, 28:14, 29:25)

Punkty dla Śląska: Kanter 26 (4), Dziewa 16 (1), Justice 14 (3), T. Trice 11 (1), Meiers 8, Ramljak 7 (1), Kolenda 5, D. Trice 3 (1).

Punkty dla Legii: Abdur-Rahkman 20 (4), Koszarek 16 (3), Johnson 13 (1), Kemp 10, Kamiński 9 (1), Cowels 5 (1), Sadowski 2, Wyka 2.

Przedstawiamy galerię zdjęć z 5. meczu Śląsk – Legia (kliknij, aby powiększyć).