Śląsk zdobywa Prudnik! Udany debiut Radosława Hyżego

Po zaciętej końcówce Śląsk Wrocław pokonał Pogoń Prudnik 74:69 w debiucie Radka Hyżego w roli trenera „Wojskowych”! Najlepszym strzelcem Śląska był dziś M. Pławucki, który zaliczył 15 pkt., 4 zb., 2 as. i 2 prz. Po 14 „oczek” zdobyli kapitan A. Mroczek-Truskowski i J. Grzeliński. Wrocławianie stracili tylko 69 punktów i ograniczyli rywali do skuteczności 32% z gry i 20% zza łuku, mieli także 11 przechwytów (najwięcej „Grzelu” – 3). Hej, Śląsk!

Pierwsze punkty w meczu zdobył Adrian Mroczek-Truskowski, który trafił z dystansu po asyście Pławuckiego. Chwilę później odpowiedział mu Paweł Bogdanowicz, punkty dla Pogoni zdobyli także Wielechowski i Strzelecki, więc miejscowi prowadzili 7:3. Za chwilę Mroczek przymierzył zza łuku po raz kolejny i… znów tym samym zrewanżował się Bogdanowicz – po pięciu minutach Pogoń wygrywała 9:6. Minutę przed końcem kwarty prowadzenie Śląskowi dał Dziewa, który wykorzystał 2 osobiste (15:14). WKS minimalnie wygrał inauguracyjną odsłonę po tym, jak na 3 sekundy przed jej zakończeniem Grzeliński trafił za 3 – było 19:18 dla gości.

Dobrze do gry wszedł Kuba Musiał, który na początku 2. kwarty zamienił na punkty 2 rzuty wolne, aby za chwilę zaliczyć przechwyt i asystę przy trafieniu Mroczka-Truskowskiego z kontry (23:18). Kiedy dwie minuty później Musiał oddał celny rzut z dystansu, Śląsk prowadził 26:22. W połowie tej części gry Pogoń na moment przejęła kontrolę po punktach Michała Krawca spod kosza i dwóch celnych osobistych Mordzaka (31:28). Zaraz jednak 3 „oczka” z rzędu zdobył Mroczek-Truskowski, kolejne 4 dołożył Dziewa i WKS odzyskał inicjatywę – 35:33. Kwartę znowu świetnie zakończył Grzeliński, który w ostatnich 52 sekundach rzucił 5 punktów, w międzyczasie za 2 trafił Krakowczyk i po 1. połowie „Wojskowi” prowadzili 42:33.

Po przerwie indywidualną serię 8:0 zanotował Marcin Pławucki – złożyły się na nią 2 „trójki” i 2 celne osobiste. W nieco ponad 2 minuty Śląsk powiększył swoją przewagę z 9 do 17 punktów (50:33). Niestety Pogoń odpowiedziała serią 14:2 i przegrywała już tylko 47:52… Sytuację uspokoił Mroczek-Truskowski, który trafił zza łuku. Dla gospodarzy 2 „oczka” zdobył Filipiak i przed decydującą odsłoną na tablicy widniał wynik 55:49 dla wrocławian.

Przez 2,5 minuty 4. kwarty żaden z zespołów nie mógł trafić do kosza. Później punktami wymienili się Wielechowski i Pławucki oraz Zieliński i Michałek – po skutecznej akcji centra Śląska jego drużyna wygrywała 59:53. Gdy na 4 minuty przed końcem „trójką” popisał się Prostak, gospodarze zbliżyli się na 57:61. Po celnych rzutach wolnych Prostaka przy 1:52 do końca Pogoń przegrywała 64:65, ale 2 akcje później z dystansu trafił Krakowczyk! Czas na żądanie wziął Maciej Maciejewski. Tuż po nim kontratak wykończył Grzeliński i „Trójkolorowi” prowadzili 70:64! W ostatnich sekundach 2 „oczka” z osobistych zdobył Krakowczyk, zaś wynik na 74:69 wsadem ustalił Michałek. WKS przełamał złą serię i odniósł 1. zwycięstwo od 8 października!

Najlepszy występ w tym sezonie zanotował Marcin Pławucki, który z 15 „oczkami” był najskuteczniejszy w zespole Śląska. Rozgrywający trafił 5/7 rzutów z gry, 3/5 zza łuku i 2/2 z linii, miał 4 zb., 2 as., 2 prz. i 3 str. Potrafił także zdobyć 8 punktów z rzędu na początku 2. połowy i mądrze prowadził grę swojej drużyny. Najlepszy mecz w tych rozgrywkach ma za sobą również Adrian Mroczek-Truskowski, autor 14 pkt. i 4 zb. Kapitan „Wojskowych” trafił 5/10 rzutów z pola i 3/7 zza linii 6,75 m. Do formy wrócił za to Jan Grzeliński, który po dwóch słabszych występach zaliczył 14 pkt., 4 zb. i 3 prz.

Liderem Pogoni był wychowanek Śląska, rzucający Tomasz Prostak – zdobywca 20 pkt. (+ 4 zb., 3 as., 1 prz., 1 bl., 5 str.). Dwucyfrowy dorobek punktowy osiągnęli także skrzydłowy Paweł Bogdanowicz (13 pkt., 7 zb.) i środkowy Piotr Zieliński (10 pkt., 11 zb., 1 bl.).

4 listopada WKS zmierzy się z Energą Kotwica Kołobrzeg w Hali AWF. Początek rywalizacji o godz. 18:00. Bilety można nabywać pod tym adresem: https://www.kupbilet.pl/sport/koszykowka/bb0722.

KS Pogoń Prudnik – WKS Śląsk Wrocław 69:74 (18:19, 15:23, 16:13, 20:19)

Punkty dla Pogoni: Prostak 20 (2), Bogdanowicz 13 (3), Zieliński 10, Wielechowski 7, Filipiak 6, Mordzak 4, Garwol 2, Krawiec 2.

Punkty dla Śląska: Pławucki 15 (3), Mroczek 14 (3), Grzeliński 14 (1), Krakowczyk 9 (1), Dziewa 8, Musiał 7 (1), Michałek 6, Jakubiak 1.