Tryumf „Wojskowych” po zaciętym starciu z Czarnymi. Śląsk zaczął półfinał zwycięstwem

Śląsk Wrocław pokonał Czarnych Słupsk 85:80 na inaugurację półfinału 1. ligi! Choć „Trójkolorowi” długo nie potrafili przejąć inicjatywy, na przełomie 3. i 4. kwarty zaliczyli znakomitą serię 15:0, a samą 4. odsłonę wygrali 26:19. Dzięki temu odnieśli 18. zwycięstwo z rzędu w Hali AWF i prowadzą 1:0 w serii. Liderem Śląska był Robert Skibniewski, autor 20 pkt (6/8 z gry, 6/7 z dystansu), 4 zb. i 3 ast. Po 17 pkt zdobyli Aleksander Dziewa (+ 6 zb., 3 ast., 2 bl.) i kapitan Norbert Kulon (+ 7 zb., 3 ast.). WKS wygrał zbiórki (37:32), asysty (17:16) i bloki (8:0 – z czego aż 6 bl. Szymona Tomczaka!).

Na początku meczu rywalizacja była wyrównana, lecz trochę lepiej radził sobie Śląsk, który po trzech minutach prowadził 8:5. Następnie Czarni zanotowali run 10:5, dlatego po trafieniu Pełki z półdystansu wygrywali 15:13. Za chwilę prowadzenie „Wojskowym” dał Zagórski, wykonując akcję „2 + 1” (16:15). Inauguracyjną odsłonę słupszczanie zamknęli jednak serią 8:3. Po jej zakończeniu było 23:19 dla gości.

Kolejną partię świetnie rozpoczął Skibniewski, który trafił 2 „trójki” w 45 sekund – Śląsk wygrywał 25:23, a Dziewa podwyższył tę przewagę spod kosza. Wtedy wrocławianie zaliczyli przestój. Przez następne 5 minut – od stanu 23:27 – Czarni zdobyli 11 „oczek”, pozwalając Śląskowi rzucić zaledwie 3, w efekcie prowadzili 34:30. Do przerwy WKS zmniejszył stratę o połowę dzięki celnemu rzutowi „Skiby” zza łuku oraz celnym osobistym Kulona (2), Dziewy (1) i Tomczaka (2). Po dwóch kwartach słupski zespół wygrywał 40:38.

Jak dotąd imponował konsekwencją gry oraz zaciętą walką. Z kolei Śląsk był po prostu nieefektywny. W 20 minut trafił tylko 38% rzutów z gry (12/32) i 31% rzutów z dystansu (4/13), popełnił także 7 strat. W wielu akcjach nie miał pomysłu na rozbicie szczelnej defensywy Czarnych, ale wydawało się, że częściej wynika to z braku właściwej decyzji niż z wybitnej gry obronnej słupszczan.

Także 3. odsłona długo nie układała się po myśli Śląska. Kiedy minęły 3 minuty, Czarni odskoczyli na 8 „oczek” – 52:44. Na szczęście kolejne 180 sekund było dla „Trójkolorowych” bardziej udane. Z bliskiej odległości trafiali Dziewa, Jakóbczyk, Musiał i Tomczak, podczas gdy słupszczanie zdobyli 2 punkty. Przy wyniku 54:52 dla gości Pełka przymierzył z dystansu, jednak lay-upem natychmiast odpowiedział mu Dziewa. Na 2 celne rzuty wolne Pełki ripostą była natomiast 5. „trójka” Skibniewskiego (59:57 dla Czarnych). Przed końcem 3. kwarty Kordalski i Tomczak zdążyli rzucić po 2 punkty dla swoich zespołów. Wynik 61:59 zapowiadał spore emocje w decydującej części gry.

Punkty Tomczaka zdobyte w końcówce 3. odsłony rozpoczęły serię 15:0, którą Śląsk popisał się na przełomie kwart. W konsekwencji w 3,5 minuty wypracował 12 „oczek” przewagi – 72:61! Taką samą zaliczkę miał na 4 minuty przed syreną końcową (75:64). Zwiększył ją Tomczak, trafiając spod kosza. W tym momencie Czarni zaczęli gonić. Najpierw serią 7:0 zbliżyli się do Śląska na 6 „oczek” (71:77), a przez ostatnie 25 sekund 4 razy doszli WKS na 5 punktów (74:79, 76:81, 78:83, 80:85). W międzyczasie na linii nie zawiódł kapitan Norbert Kulon, który trafił 8 osobistych z rzędu, więc Śląsk dowiózł zwycięstwo do końca. Wrocławianie tryumfowali 85:80 i objęli prowadzenie 1:0 w półfinale 1. ligi!

„Wojskowi” wygrali zbiórki (37:32), asysty (17:16) i bloki (8:0 – z czego aż 6 bl. Szymona Tomczaka!). W punktach ze strat zdeklasowali Czarnych 22:5, w dużej mierze dzięki wygranym 14:1 punktom z kontry. Z kolei w rywalizacji rezerwowych Śląsk zwyciężył 36:14, po raz kolejny pokazując, że ma bardzo szeroki skład.

W niedzielę – 28 kwietnia – odbędzie się 2. mecz serii półfinałowej. Początek o godz. 18:00. Transmisja na podanej stronie internetowej: https://bit.ly/2DbyaVB.

Bilety do nabycia w salonach Empik, Kolporter i STS oraz w załączonym linku: https://bit.ly/2GwhRtJ. Wejściówki będą dostępne także w kasach Hali AWF przed spotkaniem.

FutureNet Śląsk Wrocław – STK Czarni Słupsk 85:80 (19:23, 19:17, 21:21, 26:19)

Punkty dla Śląska: Skibniewski 20 (6), Dziewa 17 (1), Kulon 17, Jakóbczyk 8, Tomczak 8, Musiał 6 (1), Michałek 4, Zagórski 3, Jarmakowicz 2.

Punkty dla Czarnych: Pełka 21 (3), Kordalski 15 (1), Cechniak 13, Jakubiak 10 (1), Wyszkowski 7, Wieczorek 5 (1), Rduch 5 (1), Długosz 4.

Zdjęcie główne: FutureNet Śląsk Wrocław

Materiał filmowy: FutureNet Śląsk Wrocław