„Wojskowi” obronili Twierdzę Wrocław. Śląsk pokonał Górnik i jest o krok od półfinału

FutureNet Śląsk Wrocław pokonał Górnik Wałbrzych 94:85 w 2. meczu ćwierćfinałowym i potrzebuje tylko 1 zwycięstwa, aby awansować do półfinału 1. ligi! Górnik wypadł dużo lepiej niż w sobotę i postawił „Trójkolorowym” twarde warunki, ale WKS zagrał równy mecz i tryumfował w Hali AWF po raz 17. z rzędu. Piątka zawodników Śląska miała dwucyfrową liczbę punktów – Krzysztof Jakóbczyk (22 + 7 zb.), kapitan Norbert Kulon (19 + 3 ast.), Aleksander Dziewa (16 + 4 zb., 2 bl.), Robert Skibniewski (14 + 3 ast.) i Jakub Musiał (13 + 4 zb., 3 ast.). Hej, Śląsk!

Na starcie 1. kwarty nieznacznie przeważał Górnik. Kiedy 2,5 minuty po rozpoczęciu gry akcją „2 + 1” popisał się Niedźwiedzki, wałbrzyszanie prowadzili 9:5. Potem inicjatywę przejął jednak Śląsk. Fenomenalna seria 20:2 w wykonaniu „Wojskowych” sprawiła, że w 5 minut zyskali oni kilkanaście punktów zaliczki (25:11). Trafiali Jakóbczyk (8 „oczek”), Musiał (2), Dziewa (2), Kulon (5) i „Skiba” (3). Wynik inauguracyjnej ćwiartki na 7 sekund przed jej końcem ustalił Musiał, który wykorzystał 2 osobiste. Było 27:17 dla gospodarzy.

W 2. części meczu Górnik przyśpieszył, choć nie od razu zmniejszył swój deficyt. Już przez pierwsze 1,5 minuty – przy stanie 29:17 – trafił 2 „trójki” w 39 sekund, lecz WKS odpowiedział lay-upami Dziewy, Jakóbczyka i Kulona (35:23). Gdy minęła kolejna minuta, akcję „2 + 1” zanotował Leńczuk, a chwilę później punkty spod kosza dołożył Tomczak (40:23). Za 2 celne osobiste Małeckiego tym samym zrewanżował się Dziewa. Od stanu 42:25 wałbrzyszanie ruszyli do ataku – zamknęli 1. połowę serią 18:7 i doszli Śląsk na 6 „oczek” (43:49). Zryw Górnika poprowadził Niedźwiedzki, który rzucił w tym czasie 7 punktów. W 2. połowie każdy scenariusz był możliwy.

Od początku 3. odsłony oglądaliśmy wyrównaną walkę. Przez 10 minut „Trójkolorowi” odskakiwali, a Górnik niwelował straty. Najpierw Skibniewski trafił z dystansu na 54:43, ale w zamian goście zdobyli 5 „oczek” z rzędu („trójka” Kruszczyńskiego, 2 rzuty wolne Niedźwiedzkiego) i przegrywali tylko 48:54. Kiedy na 5 minut przed zakończeniem kwarty Krzywdziński popełnił faul w ataku, 2 celne rzuty Kulona z linii i lay-up Musiała dały Śląskowi 12 punktów przewagi (65:53). Kilka następnych akcji to wymiana „trójek” i skuteczne osobiste z obu stron. Przy wyniku 72:58 dla Śląska wałbrzyszanie zaliczyli jednak serię 9:0 i zbliżyli się na 5 punktów. Tymczasem ostatnie 4 „oczka” w tej ćwiartce zdobył WKS, który wygrywał po niej 76:67.

Przez większość 4. kwarty Śląsk miał kilkanaście punktów zapasu. Gdy się zaczęła, Michałek trafił 2 rzuty wolne i WKS prowadził 83:69. Taką samą przewagę widzieliśmy po celnych osobistych Musiała na 5 minut przed końcem (90:76) i po celnych osobistych Dziewy na 3 minuty przed końcem (92:78). Górnik zdołał jeszcze 2 razy dojść Śląsk na 9 „oczek” – zrobił to jednak za późno, aby myśleć o zwycięstwie.

Finalnie „Wojskowi” tryumfowali 94:85 i prowadzą w ćwierćfinale 2:0. Od upragnionego awansu do Polskiej Ligi Koszykówki dzieli ich już tylko 7 wygranych.

WKS trafił 11 rzutów zza łuku i aż 37/45 osobistych (82%). Decydująca o wyniku znów okazała się szersza ławka FutureNet Śląska. W pojedynku strzeleckim wrocławscy rezerwowi pokonali wałbrzyskich wyraźnie – 32:7 (najlepsi rezerwowi gospodarzy: Skibniewski – 14 pkt., Musiał – 13 pkt.).

Następny mecz serii Śląsk – Górnik zostanie rozegrany w sobotę, 13 kwietnia, w Hali Widowiskowo-Sportowej Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Początek o godz. 17:00.

FutureNet Śląsk Wrocław – Górnik Trans.eu Wałbrzych 94:85 (27:17, 22:26, 27:24, 18:18)

STATYSTYKI (kliknij)

Punkty dla Śląska: Jakóbczyk 22 (3), Kulon 19 (3), Dziewa 16 (1), Skibniewski 14 (4), Musiał 13, Michałek 5, Leńczuk 3, Tomczak 2.

Punkty dla Górnika: Niedźwiedzki 22 (1), Spała 18 (3), Kruszczyński 16 (2), Wróbel 15 (1), Małecki 7, Glapiński 5 (1), Der 2.

Zdjęcie główne: FutureNet Śląsk Wrocław