Czarni Słupsk ograni! „Wojskowi” obronili Twierdzę Wrocław

Śląsk Wrocław pokonał Czarnych Słupsk 96:83 i wygrał swój 10. mecz w 1LM! Zespół Radosława Hyżego zachował czyste konto w Hali AWF, w której odniósł 6. zwycięstwo z rzędu. Do tryumfu najbardziej przyczynili się kapitan Norbert Kulon (24 pkt., 4 zb., 7 ast.) i Aleksander Dziewa (24 pkt., 4 zb.). Świetnie spisali się także Jakub Musiał (16 pkt., 4 zb.) i Karol Michałek (12 pkt., 9 zb.). WKS z bilansem 10–2 pozostaje liderem 1. ligi. Hej, Śląsk!

Czarni lepiej weszli w mecz, dzięki czemu pierwsze 2,5 minuty wygrali 9:4. Za chwilę WKS doprowadził do remisu serią 7:2, którą lay-upem zwieńczył Dziewa. Na 4 minuty przed końcem 1. kwarty wciąż był remis – 16:16 po trafieniu Musiała zza łuku. Później trwała walka kosz za kosz, choć to słupszczanie utrzymywali minimalną przewagę. Gdy 4 „oczka” z rzędu zdobył Długosz, jego zespół wygrywał 23:20. Gospodarze wreszcie zatrzymali jednak napór Czarnych – na 45 sekund przed zakończeniem 1. odsłony Dziewa trafił z półdystansu i było 26:25 dla Śląska. Celnym rzutem spod basketu odpowiedział mu Seweryn, ale ostatni akcent w tej części gry należał do Norberta Kulona. Kapitan „Trójkolorowych” wymusił faul i zamienił na punkty 2 osobiste, zaś WKS prowadził 28:27. Taki był wynik 1. kwarty.

W kolejnej Śląsk zdemolował rywala – ograniczył Czarnych do skuteczności 32% z gry (6/19) i 33% zza łuku (2/6) oraz wymusił 5 strat. Wrocławianie wygrali 2. ćwiartkę 30:15, co sprawiło, że do przerwy prowadzili 58:42. Na boisku błyszczał Aleksander Dziewa, który w 20 minut zdobył 17 pkt. (7/8 z pola) i zebrał 4 piłki. Z obowiązków kreatora gry dobrze wywiązywał się Kulon, autor 10 „oczek” i 4 ast. W 1. połowie WKS trafił 8 „trójek” (na 16 rzutów), wygrał zbiórki 19:17, rozdał 12 asyst i zaliczył 5 przechwytów.

Na starcie 3. kwarty Śląsk miał 16 punktów zaliczki, jednak nie zamierzał zwolnić tempa. Kiedy 5 minut po rozpoczęciu 2. połowy Żeleźniak przymierzył z dystansu, przewaga „Wojskowych” sięgnęła 20 „oczek” – 69:49. Powiększyli ją Kulon – swoją 3. „trójką” – i Michałek – wsadem na 74:49. Głównym bohaterem 3. odsłony został Kulon, który trafił z połowy boiska równo z syreną kończącą kwartę! Po efektownych punktach kapitana WKS prowadził 85:57 – aż 28 „oczek” różnicy było największą przewagą Śląska w meczu.

Początek 4. odsłony nie wskazywał na to, że Czarni mogą zmniejszyć deficyt. Nie minęły 3 minuty, gdy Skibniewski trafił zza łuku na 93:66. Tymczasem ostatnie 7 minut „Trójkolorowi” przegrali… 3:17! Goście zanotowali serie 13:0 i 4:0, które rozdzielił tylko celny rzut Kulona z dystansu – 2 minuty przed końcem na 96:79. W międzyczasie WKS grał fatalnie. Przez 7 minut przestrzelił 8/9 rzutów z gry i popełnił 3 straty. Na szczęście przewaga zbudowana wcześniej pozwoliła Śląskowi dowieźć zwycięstwo do mety. Wrocławianie tryumfowali 96:83, wygrywając 10. mecz w tym sezonie i 6. z rzędu w Hali AWF.

Liderem zwycięzców był Norbert Kulon, który zdobył 24 pkt. na skuteczności 6/14 z gry, 5/9 zza łuku i 7/7 z linii, zebrał 4 piłki, rozdał 7 ast. i wymusił 9 fauli. Równie dobrze wypadł Aleksander Dziewa, autor 24 pkt. (9/11 z gry, 2/3 zza łuku), 4 zb. i 2 bl. Bardzo efektywnie zagrał Karol Michałek – center Śląska w 25 minut zapisał w statystykach 12 pkt. (6/11 z gry), 9 zb., 1 ast. i 2 bl. Dużym wsparciem z ławki był natomiast Jakub Musiał, który zaliczył 16 pkt., 4 zb., 3 ast. i 1 prz. Choć Musiał nie mógł wstrzelić się z dystansu (2/10), jego obecność na boisku doskonale wpływała na grę „Wojskowych” (aż +34 w rankingu +/–).

Śląsk trafił 15 „trójek” (na 35 rzutów – 43%), miał łącznie 20 asyst oraz wymusił 20 fauli i 11 strat. Przegrał za to zbiórki (33:37), co zdarzyło mu się dopiero 3. raz na 12 dotychczasowych spotkań.

Za tydzień (8 grudnia) „Trójkolorowi” zmierzą się w Bydgoszczy z miejscową Astorią – jednym z faworytów do medalu. Mecz XIII kolejki 1. ligi odbędzie się w Artego Arenie przy ul. Toruńskiej 59, początek o godz. 18:00.

FutureNet Śląsk Wrocław – STK Czarni Słupsk 96:83 (28:27, 30:15, 27:15, 11:26)

STATYSTYKI (kliknij)

Punkty dla Śląska: Kulon 24 (5), Dziewa 24 (2), Musiał 16 (2), Michałek 12, Leńczuk 8 (2), Żeleźniak 6 (2), Skibniewski 6 (2).

Punkty dla Czarnych: Česnauskis 20 (4), Kordalski 12, Wyszkowski 12 (4), Pełka 12 (2), Długosz 10, Seweryn 7 (1), Cechniak 6, Rypiński 4.

Zdjęcie główne: FutureNet Śląsk Wrocław

Materiał filmowy: FutureNet Śląsk Wrocław