Bartłomiej Pietras nowym centrem Śląska Wrocław!

Bartłomiej Pietras nowym centrem Śląska Wrocław!

FutureNet Śląsk Wrocław podpisał kontrakt z Bartłomiejem Pietrasem. Utalentowany środkowy to złoty medalista Mistrzostw Polski U20 2018 oraz król strzelców i MVP Finałów tych rozgrywek. Pietras zaczął karierę w TKM Włocławek, potem spędził 3 lata w hiszpańskim Movistarze Estudiantes, a następnie przeniósł się do Asseco Gdynia. W tym roku w barwach Asseco na turnieju finałowym MP U20 notował śr. 25,2 pkt., 60% z gry, 9,6 zb., 1,2 ast. i 2,2 bl.

Jako zawodnik trójmiejskiej drużyny Pietras grał głównie w rezerwach – na parkietach 2LM. W zespole Asseco MW II Gdynia rozegrał 24 mecze, zaliczając śr. 13,1 pkt., 6 zb., 0,9 ast., 1,2 prz. i 1 bl. Był 4. strzelcem i 2. zbierającym gdyńskiej ekipy. Z kolei w PLK spędził na boisku łącznie 4,5 minuty – trener Przemysław Frasunkiewicz nie dawał zbyt wielu szans 20-latkowi.


– Nie sądziłem, że Asseco z niego zrezygnuje. Uważam, że to duże wzmocnienie, ale wiele będzie zależeć od podejścia zawodnika. Czas spędzony w Hiszpanii czy zdobycie tytułu MVP MP U20 to już przeszłość, a w Śląsku czy u mnie nie żyje się przeszłością, tylko teraźniejszością. Bartka widzę na pozycji nr 4, ale czeka nas jeszcze sporo pracy nad rzutem zza łuku czy operowaniem piłką. Zobaczymy też, co przy jego gabarytach uda się z niego wydobyć trenerowi przygotowania fizycznego, jeśli chodzi o siłę o reagowanie na obciążenia. Bartek nie dostawał w ekstraklasie zbyt wielu minut, bo potrzebuje jeszcze czasu, aby ograć się w koszykówce siłowej. W PLK grają zawodnicy, którzy ważą i podnoszą „swoje”, dużo trudniej jest im sprostać pod względem fizycznym. Potencjał Bartka mimo to jest duży. Wszystko zweryfikuje parkiet, ale cieszę się na myśl o współpracy – mówi Radosław Hyży, szkoleniowiec Śląska.


W lipcu – wspólnie z Kubą Musiałem i Michałem Sasikiem – nowy gracz Śląska zdobył także Mistrzostwo Europy U20 Dywizji B. Na turnieju w Sofii biało-czerwonych prowadził… Przemysław Frasunkiewicz, który po raz kolejny widział Bartka w roli rezerwowego. W reprezentacji Pietras grał jednak więcej. W 7 meczach przebywał na parkiecie śr. 11,4 min. i zapisywał w statystykach śr. 2 pkt., 3,3 zb. i 0,7 ast. Swój najlepszy występ zaliczył z Kosowem – do 8 „oczek” (3/4 z gry, 2/2 z dystansu) dołożył 6 zb. i 1 bl.


– O ofercie dowiedziałem się po ME. Rozmawiałem z trenerem Hyżym przez telefon, przedstawił mi sytuację i od razu mnie zainteresował. Co prawda nie mieliśmy jeszcze okazji porozmawiać w cztery oczy, ale nie mogę doczekać się współpracy i zapatruję się na nią bardzo pozytywnie. Wrocław jest mi bliski, to piękne miasto, w którym miałem już okazję bywać. Z aklimatyzacją nie powinno być problemu, bo z pewnością pomogą mi Kuba i Michał. Śląsk to klub z wielkimi tradycjami, który w dofatku oferuje możliwość dalszego rozwoju i walkę o awans do ekstraklasy. Po rozmowie z trenerem Hyżym nie musiałem długo zastanawiać się nad decyzją. Patrzę na nadchodzący sezon z optymizmem, gra we Wrocławiu to dla mnie nowe wyzwanie. Przychodzę, by pomóc klubowi wrócić do elity – deklaruje Pietras.


BARTŁOMIEJ PIETRAS

Data urodzenia: 28.02.1998 (20 lat)
Wzrost: 211 cm
Pozycja: środkowy / silny skrzydłowy
Obywatelstwo: polskie
Macierzysty klub: TKM Włocławek
Przebieg kariery:
● 2010–2013: TKM Włocławek
● 2014–2017: Movistar Estudiantes B (Hiszpania)
● 2017–2018: Asseco Gdynia / Asseco MW II Gdynia

 

Źródła: FutureNet Śląsk Wrocław, FIBA Europe, Dominik Ganko (YouTube)