VI Memoriał Adama Wójcika już 12 i 13 września w Hali Orbita!

VI Memoriał Adama Wójcika już 12 i 13 września w Hali Orbita!

Niespełna 2 tygodnie pozostały do VI Memoriału Adama Wójcika, który odbędzie się w dniach 12–13 września w Hali Orbita. Uczestnikami tegorocznego turnieju upamiętniającego „Oławę” będą: Śląsk Wrocław, King Szczecin, Hapoel Tel Awiw i BC Prometey. Podobnie jak przed rokiem polskie drużyny zmierzą się z zagranicznymi. Podczas memoriału zostanie również zaprezentowany zespół WKS-u na sezon 2023/2024.

W Hali Orbita wystąpi aktualny mistrz Polski, czyli King Szczecin, który jeszcze w czerwcu walczył ze Śląskiem o złoto PLK. Pomorski klub wygrał finał 4:2, dzięki czemu zdobył 1. medal oraz 1. mistrzostwo Polski w swojej historii.

Oprócz mistrza Polski na memoriale pojawi się wicemistrz Izraela – Hapoel Tel Awiw. Zespół ten rywalizował z WKS-em w poprzednim sezonie podczas fazy grupowej EuroCup, wygrywając obydwa mecze (103:73 w Tel Awiwie oraz 87:76 we Wrocławiu). Następnie Hapoel stoczył zaciętą derbową walkę o mistrzostwo Izraela z euroligowym Maccabi, ale musiał uznać wyższość rywala, który zwyciężył w serii 2:1. W zbliżającym się sezonie Hapoel ponownie zagra w EuroCup – tym razem nie trafił jednak na „Trójkolorowych” w grupie.

Stawkę uzupełni rewelacja poprzedniej edycji EuroCup – czyli ukraińskie BC Prometey. Drużyna ta imponowała od początku fazy grupowej tych rozgrywek, a ostatecznie dotarła aż do półfinału, gdzie uległa Türk Telekomowi Ankara 74:76. Prometey zagra w EuroCup również w sezonie 2023/2024, lecz – tak jak Hapoel – nie będzie grupowym rywalem wrocławian.


Dla trenerów i zawodników wydarzenie będzie znakomitą szansą na sprawdzenie formy przed rozpoczęciem zmagań ligowych, a dla kibiców Śląska – pierwszą okazją, aby na żywo zobaczyć nowy zespół 18-krotnych mistrzów Polski. Memoriał Adama Wójcika to jednak przede wszystkim hołd dla byłego kapitana WKS-u i reprezentacji Polski, który w 2017 r. zmarł na białaczkę. Adam Wójcik rozegrał w PLK aż 20 sezonów, zdobywając łącznie 13 medali mistrzostw Polski oraz po 2 Puchary i Superpuchary Polski. Ponadto Wójcik wywalczył 2 medale belgijskiej ekstraklasy. Jako 1. polski koszykarz uczestniczył zarówno w testach zorganizowanych przez klub NBA (tj. Los Angeles Clippers), jak i w rozgrywkach Euroligi (ze Spirou Charleroi). Z Orzełkiem na piersi popularny „Oława” zaliczył 169 występów, rzucając 1821 punktów. W reprezentacji 2-krotnie zajął 7. miejsce na mistrzostwach Europy (1991, 1997).


TERMINARZ VI MEMORIAŁU ADAMA WÓJCIKA


12 września 2023 (wtorek):

● 16:00 – King Szczecin vs BC Prometey

● 18:30 – ceremonia rozpoczęcia turnieju i prezentacja drużyny WKS Śląsk Wrocław na sezon 2023/2024

● 19:00 – WKS Śląsk Wrocław vs Hapoel Tel Awiw

13 września 2023 (środa):

● 16:00 – King Szczecin vs Hapoel Tel Awiw

● 19:00 – WKS Śląsk Wrocław vs BC Prometey

VI Memoriał Adama Wójcika został dofinansowany przez Gminę Wrocław. Z kolei oficjalnym sponsorem turnieju jest Telewizja Polsat, przez co sportowe stacje Polsatu pokażą wszystkie 4 mecze rozgrywane w Hali Orbita. Bilety na memoriał można kupić w serwisie Abilet.pl: http://wks-slask.abilet.pl.


Źródła: WKS Śląsk Wrocław (informacja prasowa), własne